Fundacja Freespirit - Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami...

Przeprowadzka – listopad/grudzień 2009

Listopad to czas poszukiwania miejsca na nową siedzibę biblioteki. W Moree jest wiele budynków, które wymagają wykończenia jednak nie chcemy inwestować w coś co nie jest pewne. Ale co tu jest pewne ... Sprawdzamy oferty biura nieruchomości w Cape Coast. Skupiamy się  na szukaniu przy głównej, asfaltowej  drodze prowadzącej do ronda, postoju taxi i tro-tro w Moree.  Maja tu dwie drogie oferty, budynki  o standardzie europejskim z  wysokim ogrodzeniem,  jeden z nich dodatkowo zabezpieczony drutami kolczastymi. 

Na nasze ogłoszenie przez lokalny radiowęzeł zgłasza się rodzina Feny -chłopca z grupy artystycznej. Miejsce dogodne, cena za wynajem 8 GHC za miesiąc od jednego pomieszczenia, czyli za  całość 32 GHC miesięcznie. 4 pomieszczenia – czytelnia, salka lekcyjna, biuro, magazynek...snujemy plany. Decydujemy się i nadchodzi czas ustalania szczegółów umowy. Sprawy toczą się powoli, bo w międzyczasie przygotowania do wyjazdu grupy artystyczną do Akry i ich występ podczas międzynarodowej konferencji. To nasz i dzieci sukces. 
Pod koniec listopada pakujemy książki i przenosimy wszystkie rzeczy w nowe miejsce. Całe wyposażenie biblioteki  wędruje do jednego pomieszczenia. Nową bibliotekę trzeba jeszcze pomalować,  zrobić schody i wykończyć taras. Wszystkie poniesione koszty będą wliczone w czynsz. Gdy nasi gospodarze zrobią zadaszenie nad nową częścią domu, przeniosą swoje rzeczy i biblioteka będzie mogła znów zacząć działalność. 

 

Zmieniony ( Środa, 23 Marzec 2011 20:26 )


 

Dance and music workshops – grudzień 2009

Informacje o tańczących dzieciach z  Moree rozchodzą się po okolicy. 13 grudnia Zespół Freespirit wystąpił w Vegan Guest Hause, a 26 grudnia na Green Hill w Cape Coast odbyły się warsztaty muzyczne wspólnie z Baobab Children Foundation.


Dance and music workshops       Dance and music workshops2

Zmieniony ( Poniedziałek, 02 Maj 2011 12:33 )


 

Akcja Fundacji i Malaria Aid Association - 6 listopada 2009

Moree ze względu na brak kanalizacji i słabo rozwinięty system sprzątania nieczystości ma wiele miejsc sprzyjających rozwojowi insektów. Moskitiery są jednym ze sposobów zapobiegania ukąszeniom, a co za tym idzie malarii. 
Wspólnie z Malaria Aid Association zorganizowaliśmy akcję w Moree - prezentację na temat sposobów zapobiegania malarii. Blisko postoju taxi, tro-tro i bazaru czyli tam, gdzie codziennie przebywa wiele kobiet z dziećmi rozłożyliśmy duży namiot, a pod nim wypożyczone krzesła. Na spotkanie zaprosiliśmy kobiety w ciąży, karmiące oraz z malutkimi dziećmi czyli grupę objętą największym ryzykiem.
Wkrótce wszystkie miejsca były zajęte i dookoła spory tłum zainteresowanych. Zaprezentowaliśmy jak rozłożyć moskitierę na łóżku , ale szybko też padło pytanie jak stosować moskitierę , gdy łóżka nie ma, bo większość mieszkańców Moree śpi na matach. Całe spotkanie przebiegało wzorowo do momentu , gdy zaczęły kończyć się nam moskitiery, które dawaliśmy za prawidłowo udzielane odpowiedzi. Potem Amina już do końca dnia była zaczepiana przez rozczarowane kobiety, dla których moskitier zabrakło. W Afryce ludzie żyją dzisiejszym dniem, więc już następnego dnia o moskitierę nikt nie pytał.
 
malaria      malaria

Zmieniony ( Niedziela, 01 Maj 2011 16:32 )


 

International Conference on African Culture & Development – 16 listopad 2009

Fundacja Freespirit otrzymała zaproszenie do udziału w  Konferencji, a nasza artystyczna grupa do występu dla międzynarodowej publiczności – uczestników konferencji w Akrze.


Wyjazd do Akry poprzedziły długie przygotowania, intensywny trening prowadzony przez Kofiego i Mary, pokonywanie wszelkich trudności po drodze, zbieranie informacji o dzieciach i ich potrzebach, zakup

materiału na stroje i afrykańskich dodatków do tego, szycie kostiumów oraz druk specjalnych koszulek. Ostateczne ustalenie składu grupy, czyli wybranie 20 dzieci na wyjazd do Accry okazało się wyjątkowo trudne.

Byłoby wszystko gotowe, gdyby dzieci miały co ubrać na wyjazd, wiec jeszcze zamawiamy po jednym komplecie koszulek i kupujemy kolejny materiał na spodenki na podróż. Wynajmujemy tro-tro ...

 

wystep na konferencji w Akrze        wystep na konferencji w Akrze2

Zmieniony ( Poniedziałek, 02 Maj 2011 12:47 )


Read more...


 

Fetu Afahye festiwal w Asebu – 30 do 31 października 2009

Fetu Afahye to jeden z licznych festiwali w Ghanie. Weekendowy wyjazd był okazją dla dzieci z  Moree nie tylko do intensywnego treningu, ale i integracji zespołu. Zabawy z wolontariuszami, pierwszy wspólny nocleg na dużej sali był wielką frajdą dla dzieci i najlepszą nagrodą. A udział w festiwalu ważną próbą przed wyjazdem do Accry i występem podczas Międzynarodowej Konferencji.

Podczas festiwalu w Asebu zostałam zaskoczona szczególną ceremonią. Nadano mi afrykańskie imię i zostałam honorowym mieszkańcem Asebu. Teraz mam prawo zasiadać w Radzie Starszych i przy boku samej szefowej wioski. Oczywiście nie bez powodu te przywileje. Fetu Afahye to festiwal, podczas którego szefowie apelują o pomoc finansową . W Asebu ma powstać Centrum Komputerowe, a to wymaga funduszy. Na wiadomość, że musimy przenieść naszą bibliotekę w Moree i szukamy miejsca zaoferowano nam momentalnie całkiem ładne pomieszczenia w Asebu. - Potrzebujecie ziemię na Centrum Edukacyjne w Moree? Po co w Moree,

budujcie w Asebu! Krystyna Choszcz

 

festival fetu Afahyne        festival fetuafahyne

Zmieniony ( Poniedziałek, 02 Maj 2011 06:12 )


 
<< First < Previous 1 2 3 4 Next > Last >>

Page 1 of 4

W naszych działaniach pragniemy inspirować do realizowania życiowych marzeń oraz pracy na rzecz wzajemnego poznawania, zbliżania, rozumienia i nawiązywania więzi między ludźmi różnorodnych kultur i tradycji. Każdego dnia i każdym małym krokiem możemy przyczyniać się do tego, by życie stawało się lepsze i szczęśliwsze.
Organizacja Pożytku Publicznego, OPP, Fundacja Freespirit, Freespirit Foundation, Fundacja Charytatywna, Organizacja Charytatywna, Charity Foundation, Pomoc, Fundacja, Charity, Help, 1% podatku, Wolontariat, Volunteering, Kinga Freespirit, Kinga Free Spirit, Malaika, Moree, Kinga Choszcz, Kolosy, Afryka, Ghana, Akra, Accra, Autostop, Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami