2012


Fetu Afahye – Youth Day – 27 sierpnia 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pełne kolorystyki festiwale przyciągają turystów z rożnych stron świata do Ghany. Fetu Afahye organizowany corocznie na przełomie sierpnia i września jest jednym z najważniejszych festiwali w Centralnym Regionie Ghany. W tym roku, ze względu na niedawną śmierć prezydenta, kolor złoty zamieniono na czerwony i czarny – kolory żałoby, ograniczono też imprezy powiązane z głośną muzyką i ulicznymi zabawami. Otwarcie festiwalu w Emintsimadze Palace było spokojne i - pomijając nasze bębny - ciche. Do Pałacu nie przybyło wielu spodziewanych gości, ale między innymi ważnymi osobistościami była obecna Queen Mother of Cape Coast, na zaproszenie której Zespół Freespirit wziął udział w festiwalu. Dzieci wystąpiły w ghanijskich kolorach, zatańczyły też w tradycyjnym kente i spódniczkach z rafii. Po występie otrzymaliśmy propozycję uświetnienia jednej z imprez festiwalowych - konkursu gotowania dla niewidomych. Dzieci z entuzjazmem przyjęły wiadomość o ponownym przyjeździe do Cape Coast.  


 

Volunteer Maryla in Moree - 27.08 - 4.09.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Day 0 – flight Marseille – Casablanca – Accra

Day 1 – Monday -  FETU AFAHYE Festival, “Youth Day”, Cape Coast, Emintsimadze Palace

  • I arrived in Ghana, at the Accra airport at 5am. Lucas, a volunteer from foundation, picked me up. We went to his house for coffee and around 8am he deposited me at the bus station. Time for me to go to Cape Coast, to be on time on the first day of Fetu Afahye Festival. I have a special mission: to deliver the camera Krystyna received from Poland. They need it to take pictures of the children while performing. The journey of something like 145 km takes around 2 hours…

  • At my arrival at “Amineynadze Palace”, the place of today’s celebration, I received a very good, friendly and full of emotions welcome of Ghanaian children. I was really touched.


Read more...


 

Obóz dla dzieci z Zespołu Freespirit 20 – 26 sierpnia 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kryteria zakwalifikowania się na tygodniowy obóz ostre - systematyczność i zaangażowanie podczas treningów, pomoc w bibliotece, szkolne wyniki i koleżeńskość. Salisu, związany z Fundacją od początku naszej działalności w Ghanie, zaoferował nam pobyt na terenie IPMC Learning Centre, którego jest managerem. 

Załadowanym maksymalnie busikiem – bębny, namioty, maty, plecaczki, prowiant, jedziemy do odległej o 80 km Duakwy. Jak na każdym obozie podział obowiązków. Rozbijanie namiotów przebiega sprawnie, powstaje też szybko afrykańska kuchnia oraz w cieniu drzew miejsce na posiłki i spotkania. 

 

Program dnia wypełniony od rana. Oprócz warsztatów tanecznych, gry na bębnach dużo sportu i wycieczki. Plantacja kakao, suszarnia kakaowego ziarna, Ghana forest z jednym z największych drzew w Ghanie. Ważną, edukacyjną atrakcją dla dzieci z Moree stają się zajęcia komputerowe, a ekscytującą zabawą ostatniego dnia poszukiwanie skarbu.


Read more...


 

Abangye Festival - 3 - 7 sierpnia 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po sześciu latach kłótni o władzę, już wydawało się, że spór zakończony i tradycyjne władze, król Moree zostanie publicznie uznany. Z tej okazji wznowiono, po jedenastu latach, organizację tradycyjnego tu od lat festiwalu Abangye. Pierwszy dzień to sprzątanie Moree. Wycięto trochę okolicznego buszu, uporządkowano jedyne rondo i posadzono na nim nawet roślinki. Na ulicach pojawili się przebierańcy, a wokół nich gromada dzieci.

 

W sobotę, w dniu kiedy miedzy innymi miał wystapić Zespół Freespirit, Moree obległa uzbrojona policja . Okazało się, że jeden z pretendujących do władzy zwołał policję. Odwołano uroczystości i ceremonie potwierdzające zaprzysiężenie i uznanie tradycyjnego króla Moree. Zakazano działań związanych z tradycją, między innymi występów grup folklorystycznych oraz jakichkolwiek zebrań. W More zapanowala cisza, a na ulicach zrobiło sie pusto.

Niedziela okazała się jednym z ciekawszych dni. Samochody policyjne opuściły Moree i rozpoczął się Abangye według dawnej tradycji. Rożne grupy społeczności przeszły tańcząc i śpiewając wzgórzami Moree, klucząc pomiędzy rybackimi zabudowaniami nad oceanem. Zespół Freespirit też wziął udział w tej paradzie.


Read more...


 

Tydzień po śmierci prezydenta Ghany – 31 lipca 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niespodziewana śmierć prezydenta spowodowała zmiany w planowanych wydarzeniach. Między innymi odwołano festiwal Panafest . Po tygodniowej ciszy mieszkańcy wszystkich regionów Ghany oddają hołd zmarłemu niespodziewanie prezydentowi w różnych ulicznych występach i manifestacjach. Tego dnia obowiązują czarne i czerwone akcenty.

Dzień wcześniej dowiadujemy się o możliwości wystąpienia Zespołu Freespirit w Art Centre i National Theatre w Akrze. Szybka akcja - wybór delegacji i ze względu na czas egzaminów wizyta w szkołach w celu uzyskania zgody. Druga akcją jest szycie zaprojektowanych i skrojonych już wcześniej strojów w ghanijskich kolorach.

Dwugodzinne opóźnienie rano, korek w Akrze i występ dla Ghana TV uniemożliwia nam wzięcie udziału we wszystkich planowanych miejscach, ale udział w programie TV wyrównuje nam poniesione koszty. Zapraszamy do obejrzenia na You Tube tańca „kukum” oraz zdjec na Facebooku, profil Freespirit Foundatiion

http://www.youtube.com/watch?v=YWas9x5-gUg&feature=youtu.be

Obrzędy pogrzebowe w Ghanie to trzydniowe ceremonie nawet dla mieszkańców Moree. Jednego dnia przy głośnej muzyce wszyscy się bawią co oznacza, że pogodzono się z odejściem zmarłego, a to zapewnia spokojne odejście duszy w zaświaty i jej czuwanie nad rodziną i najbliższymi. 

Zamiast w Polsce w Ghanie – 20 lipca 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Utracone możliwości wyjazdu na festiwal do Polski i Francji stworzyły nowe szanse przed Zespołem. Planujemy udział w trzech dużych i ważnych festiwalach w Ghanie. 27 lipca w Panafest i 1 września w Fetu Afahye, na którym ma być obecny prezydent Ghany. Główne ceremonie odbędą się na placu Victoria w Cape Coast.

I co najważniejsze będziemy też świadkami ważnej ceremonii w Moree. Po sześciu latach walki o władzę w Moree ma się odbyć na początku sierpnia zaprzysiężenie nowego króla. W związku z tym Moree powraca do organizowanego tu ostatni raz 11 lat temu festiwalu, kiedyś jednego z większych w tym regionie Ghany. Kilkudniowy festiwal ma się rozpocząć wielkimi porządkami w Moree. Już szkoły i mieszkańcy wycinają okoliczny busz, który jest siedliskiem ogromych ilości śmieci, komarów i sprzyja pojawianiu się niebezpiecznych węży.

Oczywiście podczas festiwalu planowany jest występ Grupy Freespirit. Zapraszamy :) 


Read more...


 

Biblioteka w Moree - lipiec 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na ogłoszenie o poszukiwaniu bibliotekarza zgłaszały się osoby, których kompetencje mocno odbiegały od naszych oczekiwanych, które dawałyby chociaż minimalną szansę na dobry poziom bibliotecznych zajęć, efektywne nauczanie i skuteczną współpracę z Fundacją. Zwróciliśmy się o pomoc do National Service. To obowiązkowa forma rocznej pracy po ukończeniu licencjackich studiów oraz warunek do ubiegania się na dwuletnie studia magisterskie. Od kilku tygodni pracuje w bibliotece Emma z National Service.


Read more...


 

Deszczowo w Moree - czerwiec - lipiec 2012


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pora deszczowa spowalnia życie w Moree. Tylko z momentem pojawienia się deszczowej chmury na moment wszyscy przyspieszają, by na czas schowac się pod jakimś zadaszeniem, gdzie na wspólnych rozmowach i dyskusjach spokojnie przeczekają czas deszczu. W tym czasie Moree zmienia swój obraz w rwące potoki, rzeczki i strumyki. Zagęszczją się maksymalnie coraz liczniejsze tu bary i "kina" - miejsca zbiorowego ogladania telewizji. Zapełniają się rodzinne pomieszczenia, które w nocy są sypialnią, a w porze deszczowej pokojem dziennym i często też kuchnią. Z momentem ustania deszczu zaczyna się pokonywanie labiryntu wielkich kałuż i szukanie miejsca, gdzie można przejść nie brodząc w niepewnej co do czystości wodzie, czasami trzeba wybrać okrężną drogę, czasami przeskakiwać po kamieniach.


Read more...


 
<< First < Previous 1 2 3 4 5 Next > Last >>

Page 2 of 5

W naszych działaniach pragniemy inspirować do realizowania życiowych marzeń oraz pracy na rzecz wzajemnego poznawania, zbliżania, rozumienia i nawiązywania więzi między ludźmi różnorodnych kultur i tradycji. Każdego dnia i każdym małym krokiem możemy przyczyniać się do tego, by życie stawało się lepsze i szczęśliwsze.
Organizacja Pożytku Publicznego, OPP, Fundacja Freespirit, Freespirit Foundation, Fundacja Charytatywna, Organizacja Charytatywna, Charity Foundation, Pomoc, Fundacja, Charity, Help, 1% podatku, Wolontariat, Volunteering, Kinga Freespirit, Kinga Free Spirit, Malaika, Moree, Kinga Choszcz, Kolosy, Afryka, Ghana, Akra, Accra, Autostop, Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami