2016

10 lat podróży bez końca - 9 czerwca 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az trudno uwierzyć jak czas szybo mija …to 10 lat temu Kinga wyruszyła w kolejną, ostatnią niekończącą się podróż”. Od tego czasu zainspirowała setki młodych ludzi do realizowania własnych marzeń i wciąż dodaje nam sił. W 10-rocznicę jej śmierci dzieci i młodzież, członkowie Zespołu Freespirit oddają hołd podróżniczej legendzie występem nad oceanem w Moree, śpiewają ulubioną piosenkę Kingi „ Malaika” - piosenkę która towarzyszyła jej w Afryce. Gdzie lepsze miejsce, jak nie nad oceanem w Ghanie, gdzie fale przypływu prochy z piaskiem Złotego Wybrzeża zmieszały, które w świat z odpływem powędrowały. I teraz cząstkę Kingi spotkamy w szumie fal i wiatru, w podróżnikach co na kolejnego stopa czekają...

Miłym akcentem był występ młodzieży, która po kilku latach nie angażowania się w działalność Zespołu Freespirit przyszła, by specjalnie z tej okazji tu nad oceanem zatańczyć. 

Zmieniony ( Piątek, 14 Październik 2016 20:42 )


 

Tchnąć nowe życie i nową historię zacząć - maj 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Regały, biurko, duży stół z ławami, bambusowe krzesła i taborety – wkład wielu osób, a w nich zapisana historia działalności Fundacji w Moree. Stoją teraz w Akumapa w pomieszczeniu bez okien. By koło dawania i brania, którego podróżniczka z dredami jest motorem, wciąż się kręciło, postanawiamy tchnąć w nie nowe życie. By tym razem mogły służyć podróżnikom co nad Zatokę Gwinejską trafią Pokój Podróżnika powstanie. Stara szafa, regały nowe życie dostają. Z batików co szkolne mundurki Freespirit miały być uszyte teraz zasłony do okien będą, a z kalabaszy i fletów – lampy. Rzeczy przydatne być muszą ! Prac i inwestycji dużo, by z pustego pokoju, po którym wiatr hula przytulne i wygodne miejsce dla podróżników powstało. Trzeba okna wstawić, zakupy, hydraulik, kafelkarz … i tak nad oceanem nowa historia się zaczyna...

Zmieniony ( Piątek, 14 Październik 2016 20:44 )


 

Afrykańskie tańce w hotelowych resortach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Coconut Grove Beach Resort to jeden z hoteli, gdzie Zespól Freespirit jest zapraszany i gdzie lubi występować ze względu na aktywną widownię, która żywiołowo reaguje i spontanicznie dołącza do tańca.

W Coconut jest basen, z którym w zamian za występ dzieci Freespirit mogą poszaleć, jest strefa zabaw dla dzieci i ładna plaża do relaksu. A krokodyle dodatkową atrakcją. Dostaliśmy też zaproszenie do hotelu Elmina Beach . Manager hotelu był zachwycony występem, a nasze tancerki, bębniarze i trener z pysznej kolacji jaką hotel w podziękowaniu zaserwował. Dobre jedzenie to najlepsza nagroda dla dzieci z Moree. Pierwszy występ spodobał się, więc Zespól dostał kolejne zaproszenie. Tym razem już hotel opłacił transport, a Zespół mógł liczyć na datki gości i sprzedaż nagranej wiosną płyty audio z piosenkami. Niefortunnie busik tro-tro po drodze się popsuł i grupa dojechała do Elminy z dużym opóźnieniem. Sporo gości już opuściło restauracje. Oj, przydałby się własny busik ..

Zmieniony ( Piątek, 14 Październik 2016 20:31 )


 

Głośniej, bogaciej … kosztowna tradycja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pogrzeb w Ghanie to duża i kosztowna ceremonia. Tradycyjnie trwa trzy dni. Rząd nawołuje do zmiany tego zwyczaju prowadzącego często do dużego zadłużenia. No ale większość chciałaby „pokazać” się przed licznymi sąsiadami, więc rodzina zbiera fundusze przez kilka miesięcy. Kupuje kosztowną trumnę. Wynajmuje namioty chroniące przed słońcem, plastikowe krzesła, sprzęt grający lub zespół , wzmacniacze, bo w Ghanie czym głośniej tym lepiej. Na pogrzebach występują też zespoły tradycyjne tak jak to było od tysięcy lat. Kolorem obowiązującym jest czerwony lub brązowy i czarny, a kolejnego dnia biały z czarnymi wzorami. Tu każdy wzór ma swoja symbolikę – jak obrazkowe pismo. Gości trzeba poczęstować, więc w gotowanie angażuje się rodzina i najbliżsi sąsiedzi. Wielkie gotowanie to już święto. Podczas pogrzebu zbiera się datki, ale zazwyczaj zwróci się tylko niewielka część kosztów i rodzina pozostaje z długami. 


 

Warsztaty taneczne w Akumapa Village – kwiecień 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przerwę międzysemestralną Zespół Freespirit spędził w Elmninie. Akumapa Village, miejscu gdzie jest scena i powiew od oceanu jest ulubionym miejscem dzieci z Moree. Zespół wykorzystał tu czas na naukę kilku nowych tańców i nagrywanie materiału do płyty CD z tańcami. By całość była ciekawsza tańce nagrywaliśmy w rożnych miejscach. W Stamble Inn – beach lodge, na tle tradycyjnych afrykańskich domków, na bazarze w Elminie, przy rybackim nabrzeżu i na dziedzińcu Elmina Castle. Ferie w Akumapa to też wiele czynności codziennych – zakupy, przygotowywanie posiłków, zmywanie, pranie, prace porządkowe.

Oczywiście był też czas na rozrywkę – kąpiel w basenie Coconut Grove Resort, wieczorne oglądanie filmów wyświetlanych z projektora na prześcieradło, mecz piłki nożnej... Dziękujemy za finansowe wsparcie. 


 
<< First < Previous 1 2 3 Next > Last >>

Page 2 of 3

W naszych działaniach pragniemy inspirować do realizowania życiowych marzeń oraz pracy na rzecz wzajemnego poznawania, zbliżania, rozumienia i nawiązywania więzi między ludźmi różnorodnych kultur i tradycji. Każdego dnia i każdym małym krokiem możemy przyczyniać się do tego, by życie stawało się lepsze i szczęśliwsze.
Organizacja Pożytku Publicznego, OPP, Fundacja Freespirit, Freespirit Foundation, Fundacja Charytatywna, Organizacja Charytatywna, Charity Foundation, Pomoc, Fundacja, Charity, Help, 1% podatku, Wolontariat, Volunteering, Kinga Freespirit, Kinga Free Spirit, Malaika, Moree, Kinga Choszcz, Kolosy, Afryka, Ghana, Akra, Accra, Autostop, Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami