Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami...
KINGA FREESPIRIT
POLECANE KSIĄŻKI
Start Wydarzenia 2009

Priorytety w Moore – wrzesień 2009

Założenie biblioteki i dobry początek jej działalności przerywa nam ponaglanie księdza do opuszczenia tego miejsca i wyprowadzki. Bez względu na wcześniejszą umowę ważniejszą potrzebą staje się mieszkanie dla misjonarza. Tu umowa nie ma żadnego znaczenia. Szukamy więc wsparcia u  króla Moree, rozmawiamy z  przedstawicielami młodzieżowej organizacji. Katolicki kościół jest tu największą budowlą, góruje nad miastem, religia i wizja lepszego życia w niebie jest priorytetem, więc nikt nie sprzeciwia się kościołowi. Do tego Nana Bassa II jak się okazuje tylko nazywa się królem, nie ma jednak żadnego wpływu na to co się dzieje w Moree. Jest gotowy wstawić się za nami u księdza jeśli damy mu pieniądze na plany ziemi pod budowę nowej biblioteki. Oczywiście sfałszowane.
Losy biblioteki stają się niepewne. By wyjaśnić sytuację na naszą prośbę do Moree przyjeżdża z Accry Peter Eduful - Executive Secretary of the Ghana National Commission on Children (GNCC) Jednak ksiądz Felix Acquan -Ghann nie przyjmuje człowieka z Ministerstwa. Archidiecezja ma siedzibę w odległym 8 km Cape Coast. W imieniu dzieci z Moree piszemy list do Kardynała Petera Turksona. Do naszego listu dołączamy listy młodzieży, w których opisują jak potrzebna i ważna jest biblioteka.

 

Priorytety w Moree     Priorytety w Moree


 

Dagmara, Izabela i Tomek w Moree – wrzesień 2009

Doszliśmy, dojechaliśmy, dopłynęliśmy, dolecieliśmy Doszliśmy, dojechaliśmy, dopłynęliśmy, dolecieliśmy po 4 dniach do Moree, przywitały nas setki dzieci oraz jaszczurki grzejące się na naszej toalecie. Po ogarnieciu sie i rozpakowaniu 163kg bagazu zaczelismy dzialac. Okazalo sie ze musimy przeniesc biblioteke do nowego miejsca w milej okolicy. Organizujemy rowniez biuro, aby nasi afrykanscy koordynatorzy mogli coraz lepiej pracowac i kontaktowac sie z nami. W sobote wraz z dziecmi z Art Group bylismy na pikniku na plazy, gdzie przy szumie fal i szelescie palm bawilismy sie z dziecmi w wodzie i z husta klanzy. Szykujemy wyjazd Art Group na konferencje, czyli trenujemy, zbieramy informacje o dzieciach i dyskutujemy nad ulepszeniem projektu. Dzis zakupilismy ksiazki i nowe plecaki dla dzieci obietych patronatem. Poznajemy ich potrzeby, dlatego tez mamy w planach zoorganizowanie szkolen dla koorynatorow i nauczycieli. 

Pozdrawiamy, Krystyna Choszcz (organizator calego zamieszania), Dagmara Skubiszewska (pogromca jaszczurek), Tomek Kozakiewicz ( maruda roku) oraz IzaBela Hertel (spiewajaca do toalety).
 
Doszliśmy, dojechaliśmy, dopłynęliśmy, dolecieliśmy  Doszliśmy, dojechaliśmy, dopłynęliśmy, dolecieliśmy  Ghana
 

 

Gość z Ministerstwa w Moree - 27 czerwca 2009

Peter Eduful -  Acting Executive Secretary of the Ghana National Commission on Children (GNCC) wspiera nasze działania  od momentu powołania Fundacji. Teraz odwiedził nas w Moree. Grupa artystyczna Freespirit powitała gościa afrykańskimi rytmami.

 

Gość z Ministerstwa w Moree       Gość z Ministerstwa w Moree2


 

Day of African Child in Moree - 16 June 2009

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Afrykańskiego na ryneczku w Moree wystąpił nasz Zespół . Na ten czas zniknęły wszystkie straganiki, które są w tym miejscu na co dzień. Jak widać afrykańskie rytmy przyciągnęły tłumy. To pokazuje jak społeczność tego rybackiego miasteczka jest spragniona kulturalnych wydarzeń i jak ważne jest kultywowanie tradycji. Oczywiście Zespół Freespirit zaprezentował się świetnie. 

 

 


 

Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim - 16 czerwca 2009

Dzień Dziecka Afrykańskiego jest powodem do refleksji nad sytuacją panującą na świecie, nad prawem wszystkich dzieci do godnego dzieciństwa, edukacji i zdrowia.


Dla wielu dzieci w Afryce marzeniem jest szkoła, możliwość edukacji. Brak szkół, pomocy edukacyjnych, wykwalifikowanych nauczycieli i przede wszystkim ubóstwo i konieczność pracy nawet małych dzieci jest powodem tego, że zdobywanie wiedzy jest tylko marzeniem.

Zastanawiamy się co zrobić, jak pomóc ?

 

Biblioteka w  Moree zorganizowała paradę uczniów - reprezentacji różnych szkół. Uczniowie przeszli ulicami Moree, nawołując do posyłania dzieci do szkoły, do umożliwiania im kształcenia, by dać im szansę na lepszą przyszłość. 

 

 

    


 

Akcja Moree w Ateneum - 16 czerwca 2009

AKCJA MOREE: Zeszyty, ołówki, książi. Przedmioty, których uczeń używa codziennie. Jednak nie każdy ma do nich dostęp. Dla większości afrykańskich dzieci są luksusem. Studenci Ateneum Szkoły Wyższej w Gdańsku zorganizowali akcję charytatywną na parterze gdańskiego „Zieleniaka".  

     


Read more...


 

Akcja Justy i Stacha – czerwiec 2009

Witam wszystkich!
Może powinienem się przedstawiać przed zeszło weekendową akcją, ale trochę byłem zagoniony...
Nazywam się Skot, jestem podróżnikiem, pracuję w biurze MK Tramping w Krakowie i 2 dni temu miałem swoje wesele, które oprócz radości 120 przybyłych na nie gości, wielu wzruszających chwil i tańców do białego rana przyniosło też korzyści dla fundacji Freespirit.

Z wielką pomocą pani Choszcz oraz szeregu osób zaangażowanych m.in. w tworzenie skarbonki z pudełka na kawę udało nam się z moją obecną już żoną Marysią zorganizować zbiórkę pieniążków.
Informacja o Fundacji na zaproszeniach ślubnych spotkała się z wielkim zainteresowaniem, a wybór właśnie datków na rzecz dzieci z Afryki zamiast kwiatów spodobał się nie tylko naszym znajomym, ale i przyjaciołom naszych rodziców!
Tym sposobem konto Fundacji zostało zasilone o 2185 zł i 150 euro :)

Mamy nadzieję, że pieniądze te sprawią radość choć jednemu dzieciakowi, a inni - podróżujący lub nie - nasi rówieśnicy wpadną na podobny pomysł na swojej "nowej drodze życia" :)
Pozdrawiamy
Marysia i Staś Skotniccy

 

zbiorka ksiazeczek dla dzieci     zbiorka przyborow szkolnych


 

Bursztynowy Motyl dla "Mojej Afryki" – maj 2009

Kinga Choszcz, autorka książki "Moja Afryka", została laureatką nagrody Bursztynowego Motyla, którą wręczono w Muzeum- Pracowni Arkadego Fiedlera w Puszczykowie pod Poznaniem. Nagrodę za najlepszą polską książkę podróżniczą odebrała mama podróżniczki. Bursztynowego Motyla przyznano po raz 14.


- Tę książkę pisała młoda dziewczyna o czystym sercu i gorącej głowie. Widać było, że jest to pasjonatka podróży. Nagroda jest zasłużona, bo "Moja Afryka" pokazuje inny obraz Afryki, o wiele bardziej przyjemny, optymistyczny. Ludzie są otwarci, uśmiechnięci i niosący bezinteresowną pomoc -powiedział Arkady Radosław Fiedler, członek jury.

- Odkąd Kinga skończyła 16 lat, jej życie to były wyjazdy i powroty. Afryka Kingi to radosna Afryka białej kobiety z dredami - powiedziała odbierając nagrodę Krystyna Choszcz, mama podróżniczki.

            

 
<< First < Previous 1 2 3 Next > Last >>

Page 2 of 3
I TY MOŻESZ POMÓC      


Konto w banku WBK
PLN - 46 1090 1098 0000 0001 0630 2890

W naszych działaniach pragniemy inspirować do realizowania życiowych marzeń oraz pracy na rzecz wzajemnego poznawania, zbliżania, rozumienia i nawiązywania więzi między ludźmi różnorodnych kultur i tradycji. Każdego dnia i każdym małym krokiem możemy przyczyniać się do tego, by życie stawało się lepsze i szczęśliwsze.
Organizacja Pożytku Publicznego, OPP, Fundacja Freespirit, Freespirit Foundation, Fundacja Charytatywna, Organizacja Charytatywna, Charity Foundation, Pomoc, Fundacja, Charity, Help, 1% podatku, Wolontariat, Volunteering, Kinga Freespirit, Kinga Free Spirit, Malaika, Moree, Kinga Choszcz, Kolosy, Afryka, Ghana, Akra, Accra, Autostop, Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami