Nowy Rok pod palmami - 31grudnia 2011 - 1 stycznia 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 – Hurraaaaa! - Radośnie i spontanicznie wykrzykują dzieci na wiadomość, że Anomabu Beach Resort wyraża zgodę na rozbicie namiotów i spędzenie nocy z Zespołem Freespirit na ich terenie. Nic dziwnego, że wszyscy polubili to miejsce, bo pięknie w cieniu palm, do tego nocleg w namiotach jest dużą atrakcją.

I znów w zadziwiający sposób się dzieje, że zamiast wybranej szesnastki mamy 34 osoby- zapchany całkowicie bus i 1 taksówkę. Rozbijamy namioty pod palmami. Uroczo! Przygotowane bębny do występu skupiają wokół hotelowych gości – zarówno dorosłych jak i dużą gromadkę dzieci. To noc międzynarodowych spontanicznych warsztatów taneczno – bębniarskich.


Read more...


 

Święta w Centre for National Culture w Cape Coast – 26 grudnia 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zbiórka już o 8:00 rano. Znów sporo przygotowań, tylko strojów już nie pierzemy choć niektóre są całkowicie mokre. Rozłożone na tarasie wietrzą się i suszą przez pół godziny.

Tym razem bus się spóźnia i mamy powtórkę z dnia poprzedniego. A gdyby udało się wyjechać punktualnie, nie byłoby problemu kto bierze udział w programie, kto nie. W Centrum Kultury w Cape Coast sporo atrakcji dla dzieci. Jest nawet choinka, choć nie tak ładna jak u nas i uboga w dekoracje. Nie robi wrażenia na dzieciach zarówno choinka jak i góra prezentów obok. Chyba nie wiedzą co to jest. I dobrze, bo te prezenty ( jak domyślam się i co widać przez przezroczystą folię to używane zabawki z darów zapewne jakiejś organizacji ) są tylko dla dzieci, które przyszły tu z wykupionym biletem za 5 GHC. My takich nie mamy. Nie biegną też dzieci do Mikołaja, jakiejś dziwnej postaci dla nich, która z niczym się im nie kojarzy. Tylko niektórzy wiedzą, że to Christmas Father przynoszący prezenty.


Read more...


 

Zamiast kolęd - afrykańskie rytmy i szum oceanu… 25 grudnia 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W światecznym programie wyjazd z Zespołem Freespirit do Anomabu Beach Resort – plaża i występ! Od rana mnóstwo przygotowań – poszukiwanie busa i ustalenie ceny za transport do Anomabu, zakup pieczywa, pranie, suszenie, segregowanie kostiumów. Wczoraj biblioteka była zamknięta, więc i po wigilijnym spotkaniu w hotelu również zmywanie naczyń i szorowanie przypalonego wielkiego garnka, w którym był gotowany ryż. Pierwsza w bibliotece pojawia się Mary - jedna z młodszych dziewczynek Grupy Artystycznej. Tu już małe dziewczynki świetnie radzą sobie z praniem. Mary jest chętna do pomocy. Dołączają inne dzieci...

Z pobliskiego kościoła rozlega się głośna, hałaśliwa muzyka nie przypominająca naszych pięknych kolęd.

Upał …

 


Read more...


 

Merry Christmas and Happy New Year


 

Zamiast choinki – palma, zamiast makowca – ananas …

Życie przynosi wiele niespodzianek i wyzwań. Moje święta tym razem w Ghanie, w upalnym słońcu i z afrykańskimi rytmami w wykonaniu Zespołu Freespirit, z małą Kingą Aba i Malaiką.

 

Życzę nam wszystkim, by los przynosił tylko dobre niespodzianki, a na naszej drodze stawali ci, którym możemy ufać i dzielić z nimi dobre chwile pamiętając zawsze o najbliższych. Życzę miłości, mądrości i siły, by te zawiłe i trudne chwile znalazły szczęśliwe rozwiązanie.

 

Za każdym razem będąc tutaj uświadamiam sobie od nowa jak świat jest ze sobą powiązany, jak wszystko co robimy ma wpływ na życie drugiego człowieka i kolejne pokolenia. W tym świątecznym okresie życzę nam wszystkim jak najwięcej dobroci, zwrócenia oczu i serc na potrzeby nam bliskich, tych co są i będą z nami na zawsze, bo gdy będzie można odnaleźć nas w szumie wiatrów i oceanu, będą czerpać z naszej mądrości, doświadczeń i czynów.

Z gorącymi świątecznymi pozdrowieniami - Krystyna Choszcz


 


 

Świąteczne spotkanie i fantastyczny występ Zespołu Freespirit – 23 grudnia 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Organizujemy dla dzieci z Zespołu świąteczne spotkanie. Plan, by nagrodzić zaproszeniem tylko 20 najlepszych, reprezentację okazuje się zbyt trudny do realizacji. Jedni są na każdych zajęciach, inni dają z siebie wszystko podczas treningów. Nieobecność jest też z różnych powodów – często konieczność pomocy rodzicom lub wyjazd do odległej szkoły, choroba. Dajemy szansę prawie wszystkim i rozdajemy podwójna ilość zaproszeń. Na występ w hotelu Huth Land odległym od Moree kilka kilometrów zapraszamy też rodziców.

Przygotowujemy świąteczne upominki dla każdego i nagrody dla najbardziej zaangażowanych. Plecaki, podręczniki, przybory szkolne, dla kilkunastu chińskie zaskakująco tanie zegarki ( z nadzieją że się nie popsują zbyt szybko i będą motywować do punktualności ) .

Dzieci zaś zaskakują nas tego dnia punktualnością. Pierwszy raz nie musimy czekać na nikogo. O 15: 30 ZBIÓRKA przed biblioteką. Wszyscy śpiewają Merry Christmas and Happy New Year, potem dwa kursy dwiema taksówkami na Moree Junction.

W imprezie uczestniczy 39 dzieci i 5 osób dorosłych. Słodki poczęstunek i lody dla dzieci stają się fantastycznym dopingiem. Występ fantastyczny !!! Szkoda, że pojawiło się tylko kilkoro rodziców. To objaw tutejszego podejścia do dzieci.

Po występie rozdanie prezentów i kolejny poczęstunek - ryż z warzywami przygotowany na afrykańskiej 

kuchni na bibliotecznym tarasie.

Te święta dzieci będą pamiętać – mówi na zakończenie trener. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają Fundację. Kolejny świąteczny występ w Anomabu Beach Resort i Culture Centre w Cape Coast.


 

Deszczowe pocztówki , ale życzenia słoneczne i gorące – grudzień 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiele rzeczy, wydarzeń w naszym życiu przybiera często nieoczekiwany obrót. Zmieniamy więc plany, szukamy nowych rozwiązań i najlepszej drogi. Czasami ktoś zaskoczy nas dowodami serdeczności, otwartością serca i znów świeci słońce, czasami wprost odwrotnie. Tu w Moree słońca i różnych przeszkód co stają na drodze w realizacji mniejszych czy większych planów nie brakuje.


Podczas ostatnich dwóch tygodni różnych zajęć w bibliotece między innymi dzieci pisały świąteczne i noworoczne życzenia, uczyły się adresować koperty. Była to okazją do powtórki znajomości kontynentów, umiejętności korzystania z atlasu, rozróżniania pojęć geograficznych. Poukładane na bibliotecznym stole pocztówki i zaadresowane koperty czekały na wysłanie kolejnego dnia. W nocy zaskakuje nas, o tej porze roku, ulewny deszcz ! Przecieka dach i życzenia stają się deszczowymi pocztówkami. Suszymy więc wszystko w afrykańskim słońcu i już drogą internetową przesyłamy gorące życzenia. 

Zajęcia dla dzieci nie objętych szkolną edukacją 16 - 17 grudnia

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W związku z tym, że przed południem w bibliotece raczej pusto uczestnicy tygodniowych warsztatów podejmują decyzję przeprowadzenia dla dzieci nie objętych szkolną edukacją - reading time oraz gier i afrykańskich zabaw. Przez miejscowy tu megafon zapraszamy do biblioteki dzieci w wieku od 7 -10 lat.
Zajęcia okazują się bardzo udane i pusta wcześniej biblioteka przed południem jest wykorzystana w pełni na ciekawe, edukacyjne zajęcia. Ponad dwadzieścioro dzieci uczestniczy z zainteresowaniem w “ reading time ” najpierw w bibliotece, a potem na zewnątrz w cieniu drzewa. Proponowane zabawy rytmiczne podobają się wszystkim. Na zakończenie zajęć na pytanie - Kto chce przyjść jutro do biblioteki ? wszystkie dzieci podnoszą palec do góry.

Kolejnego dnia pojawiają się te same dzieci prawie w komplecie. Tym razem ja prowadzę. zajęcia. Na zakończenie przekazuję dzieci Benowi – trenerowi, który już z bibliotecznego tarasu ze śpiewem, w formie zabawy porywa dzieci i rytmicznym krokiem idą za nim na plac, gdzie zwykle odbywają się treningi. Jestem pod wrażeniem prowadzonych przez niego zajęć.

Co stanie się z tą gromadką dzieci gdy wyjadę ? Gdzie znaleźć dobrego nauczyciela ? A jeśli się znajdzie to kto pokryje koszty nauczania ? Biblioteka Fundacji Freespirit mogłaby być dobrym miejscem na rozpoczęcie kształcenia tych dzieci, bo żadna tu szkoła podstawowa nie ma tak dobrych warunków.


 
<< First < Previous 1 2 3 4 Next > Last >>

Page 1 of 4

W naszych działaniach pragniemy inspirować do realizowania życiowych marzeń oraz pracy na rzecz wzajemnego poznawania, zbliżania, rozumienia i nawiązywania więzi między ludźmi różnorodnych kultur i tradycji. Każdego dnia i każdym małym krokiem możemy przyczyniać się do tego, by życie stawało się lepsze i szczęśliwsze.
Organizacja Pożytku Publicznego, OPP, Fundacja Freespirit, Freespirit Foundation, Fundacja Charytatywna, Organizacja Charytatywna, Charity Foundation, Pomoc, Fundacja, Charity, Help, 1% podatku, Wolontariat, Volunteering, Kinga Freespirit, Kinga Free Spirit, Malaika, Moree, Kinga Choszcz, Kolosy, Afryka, Ghana, Akra, Accra, Autostop, Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami