Nowe piękne bębny

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bogactwo afrykańskiej kultury, wierzeń i tradycji to nie tylko różnorodność tańców i strojów w zależności od okazji i regionu, ale i użycie odmiennych instrumentów, różnego rodzaju bębnów. By umożliwić naszemu Zespołowi szerzenie bogactwa afrykańskiej kultury zamówiliśmy 2 komplety nowych bębnów. Atumpan to komplet dwóch bębnów tzw talking drum używany kiedyś to porozumiewania się za pomocą dźwięków. Atsimevu jest najwyższym i z tego względu najbardziej okazałym bębnem - to leading drum w komplecie Eve set.


Pierwsze 100 zł „na piękne bębny” wpłacił pan Tomasz z miejscowości Zagrody. Bardzo dziękujemy :)

7 pięknych bębnów już powstaje. Wykonanie ich wraz z zakupionym drewnem to 700 Ghana Cedis, tj około 1400zł.

Nasze logo i wyrzeźbiony napis Freespirit będą dodatkowo promować Fundację co zwiększy szansę na znalezienie kolejnych darczyńców, ale teraz liczymy na Państwa gorące serca. Chcielibyśmy bębny odebrać jak najszybciej, by już zabrzmiały w sierpniu na Panafest - największym festiwalu w Ghanie.


 

Wolontariat w Moree

 

 

Zapraszamy wolontariuszy, szczególnie na kilkumiesięczny pobyt, do organizacji i pracy w bibliotece, otwartych na kontakty, poszukujących odpowiedzialnych wyzwań w nowych nieprzewidywalnych często sytuacjach i warunkach. Pozytywnie nastawionych, z zapałem i wystarczającymi funduszami, zaradnych, cierpliwych i odpowiedzialnych…

 

Olek i Basia - to nasi ostatni wzorowi wolontariusze. Wykonywali samodzielnie ważne i pilne zadania, znosili z uśmiechem niewygody i trudne warunki. Olek spędził w Moree 5 miesięcy, a Basia pomijając jeden dzień przeznaczony na Kakumi Park z siedmioma wiszącymi mostami, każdego dnia miesięcznego pobytu od rana w bibliotece – uczyła dzieci, wspierała młodzież w pisaniu esejów, segregowała dokumenty, założyła dzieciom z grupy artystycznej teczki i uzupełniała je, redagowała pisma, załatwiała sprawy w szkołach, pomagała Aminie w pracach bibliotecznych.

A wieczorami wspólne przygotowywanie obiado-kolacji na afrykańskiej kuchence, po drodze z biblioteki do domu na wzgórzu zakupy na bazarku lub w którymś z mijanych sklepików. Przeważnie już po ciemku, bo tu zmrok zapada gwałtownie około godz.6:00. Raz na tydzień kolacja w restauracji – w Moree Beach Resort, innym razem przy zamku w Cape Coast nad oceanem i piwko w Oasis przy afrykańskich rytmach.

 

Kasia jedzie do Moree prawdopodobnie 31 sierpnia. Kto chciałby dołączyć ?


 


 

Propagujemy czytelnictwo - maj 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lekcje biblioteczne w Moree

Mapa Afryki zakupiona w Art Center znajduje w bibliotece honorowe miejsce. To jest inspiracją do przygotowania lekcji o kontynentach, tym bardziej, że mamy już sporo pięknych atlasów i mapy konturowe świata przysłane kiedyś pocztą. Zaprosiliśmy klasy z pobliskich szkół. Biblioteczna lekcja trwająca 2,5 godziny rozpoczyna się zapoznaniem z różnymi kategoriami książek i ich miejscem w naszej bibliotece. Z lekcji korzystają nie tylko uczniowie, ale i ich młodzi nauczyciele, bo jak się okazuje wiedzą o świecie niewiele różnią się od swych podopiecznych. Przydałyby się specjalne konspekty dla nauczycieli dostosowane do warunków jakie panują w Moree.

 

Konkurs czytelniczy dla uczniów klas 3 i 4

Wybieramy teksty w j.angielskim, odbijamy na ksero. W sześciu okolicznych szkołach ogłaszamy konkurs na najładniej czytaną bajkę. Na przygotowanie tydzień. Trzyosobowe delegacje wraz z nauczycielem i kilkuosobową ekipą kibicującą zapraszamy na 11 maja. Nagrody przygotowane, szkoły pojawiają się nawet punktualnie, dzieci przejęte. Rozpoczynamy konkurs. Dobry odbiór czytanych tekstów zakłóca tylko trochę hałas z pobliskiego kościoła i zajęcia sportowe również pobliskiej szkoły. Zawsze o tej porze jest w bibliotece spokój, a tu taki niefortunny zbieg okoliczności. Ale tu uczniowie i nauczyciele przyzwyczajeni do hałasów lekcji sąsiednich klas, nie oddzielonych często nawet ścianą, więc zbytnio to nikomu nie przeszkadza. Największe emocje podczas ogłaszania wyników. Nagroda grupowa dla szkoły i indywidualne. I miejsce zajmuje Star of Hope, a indywidualnie Emmanuel z tej samej szkoły. Radość wielka, dzieci spontanicznie skaczą i ściskają nauczyciela! Przyjemnie patrzeć, tylko szkoda, że biblioteka taka mała.


 

Przed Festiwalami - maj 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

        

 

 

 

 

 

Paszporty, wizy, tradycyjne kostiumy, fundacyjno-afrykanskie koszulki, fundusze na bilety … by przygotować Zespół do udziału w międzynarodowych festiwalach do załatwienia mnóstwo spraw nie tylko w Polsce, ale i w Ghanie. Jadę do Moree na cały maj. 


Read more...


 

Zespół Artystyczny Freespirit - czerwiec 2011

W tym roku otworzyła się szansa na udział Zespołu Artystycznego FREESPIRIT w trzech międzynarodowych festiwalach w Polsce i szerzenie afrykańskiej kultury przez dzieci z Moree w Europie.

W imieniu Zespołu, ich rodziców i trenerów dziękuję za wszystkie zaproszenia. Plan pobytu w Polsce obejmował Trójmiasto, Lublin, Tarnów, Nowy Sącz, Tarnobrzeg i okoliczne regiony. Każdy z projektów szczególny i niezmiernie kształcący dla wielu stron. Dziękujemy organizatorom festiwali i wszystkim, którzy włożyli swój wkład w to, by afrykańskie rytmy zabrzmiały u nas.


Za nami wiele miesięcy intensywnych przygotowań. Przeszliśmy przez skomplikowany proces ghanijskiej biurokracji – wyrobiliśmy dzieciom akty urodzenia i paszporty, uzyskaliśmy notarialnie podpisane zgody rodziców na wyjazd za granicę. Każde dziecko stawiło się w ambasadzie holenderskiej w Akrze z jednym z rodziców na interview. W związku z tym, że jesteśmy w Schengen trzeba przejść przez ostry proces weryfikacji dokumentów. W teczce każdego dziecka oprócz zaproszeń i kilku listów wspierających projekt znalazła się jeszcze zgoda szkoły, informacja o opłaconym czesnym, oceny semestralne, ubezpieczenie, rezerwacja biletów. Teczki dorosłych uzupełniały kopie kolejnych dokumentów.

Z przykrością informuję, że Zespół z Ghany nie otrzymał wiz co znaczy, że nie będzie mógł przyjechać tego lata do Polski.  Wierzę jednak, że z tym bagażem doświadczeń jakie zdobyliśmy, z przyjaznymi władzami wielu miast gotowych inwestować w kulturę realizacja projektów będzie możliwa w przyszłym roku. Dołożymy wszelkich starań, by wziąć udział w festiwalach za rok i by wizy uzyskać.

 

Teraz pozostaje nam zaplanowanie udziału w PANAFEST- największym festiwalu w Ghanie. Jego koloryt przyciąga turystów z wszystkich kontynentów. Zapraszamy :)

Dziękuje Wszystkim, którzy sercem są z afrykańskimi dziećmi i Zespołem Freespirit.

Krystyna Choszcz- prezes Fundacji


 

Znajdziesz mnie w szumie tysięcy wiatrów...

Znajdziesz mnie w szumie tysięcy wiatrów...

Pięć lat szczególnej podróży mija... Z tej okazji zapraszamy na wieczór wspomnień, relacje z Moree, gdzie brzmią gorące, afrykańskie rytmy Dziecięcej Grupy Artystycznej.
 
Spotkanie w Zejmanie pod hasłem "Znajdziesz mnie w szumie tysięcy wiatrów..." więc zapraszamy gorąco szczególnie tych, których los skrzyżował w jakiś sposób z Kingą i wpłynął na życie. Zapraszamy przyjaciół Kingi, sympatyków Fundacji Freespirit i tych co odnaleźli Kingę w szumie wiatrów przeróżnych zakątków świata.


Read more...


 

Wieczór wspomnień i relacje z Moree - 10 czerwca 2011

Pięć lat szczególnej podróży mija... Z tej okazji w Klubie Zejman w Gdańsku nad Motławą obył się wieczór wspomnień i relacje z Moree, gdzie brzmią gorące, afrykańskie rytmy Dziecięcej Grupy Artystycznej. 

 

Wymarzona Afryka. 9.06.2006 - Nagle Kinga zmienia kierunek i przemieszcza się dalej w obszary dla nas, póki co, niedostępne. Dziś pięć lat szczególnej podróży mija …. I wciąż zadaję pytanie – Kinga jest czy jej nie ma? Bo przecież jest tak blisko, inspiruje, zmusza do refleksji, otwiera oczy i umysł na wiele aspektów życia. Kolejna podróż do Afryki. Inaczej patrzę na świat, inne rzeczy i wartości stają się ważne. Widzę coraz więcej zależności. Nasze dokonania, realizowane pasje i zwykłe codzienne czynności mają wpływ na wielu innych i to niezależnie od tego czy los postawi nas na wspólnej drodze. A nasze życie po życiu może nabrać wartości jak dzieło odkrytego już po latach artysty, dla kolejnych pokoleń może być bezcenne.

 

 

Dziękuję za wszystkie dobre słowa o Kindze, maile co dodawały siły i uskrzydlały przez ostatnie pięć lat, za pamięć, motylki, za pomoc w realizacji fundacyjnych projektów, za każdą kupioną i przeczytaną Kingi książkę, za odnajdywanie Kingi – Wolnego Ducha w przeróżnych zakątkach świata.

 

Mama Kingi

 

 


 

Wrażenia z Moree - Basia Lipinska – maj 2011

08/05/11 Pierwszy tydzień w Moree dobiega końca. To moja pierwsza wizyta w Ghanie, ale nie w Afryce. Kilka miesięcy temu byłam w Etiopii i nie mogę uciec przed nieustannymi porównaniami. Niby podobnie, a jednak tak bardzo inaczej. Różnorodność Afryki nadal zaskakuje.

W Akrze wylądowałyśmy w poniedziałek wieczorem, a we wtorek już jechałyśmy tro-tro do Moree. Na miejsce dotarłyśmy tuż przed zmrokiem, w samą porę, żeby zobaczyć jeszcze grupę artystyczną na treningu. Pani Krystyna już na pierwszy rzut oka widzi, że dzieci zrobiły znaczne postępy od ostatniej wizyty. Trenują teraz bardziej intensywnie, w tym tygodniu prawie codziennie z trenerami z Akry. Dają z siebie wszystko, do wyjazdu na festiwale do Gdańska i Lublina zostały już tylko dwa miesiące.. Ale wytężone treningi nie stanowią przepustki do wyjazdu. Równolegle załatwiane są niezliczone formalności, aby młodzi artyści dostali paszporty. Wielu osobom z lokalnej społeczności oraz licznym przyjaciołom Fundacji zależy, aby przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, każdy wspiera więc w miarę swoich możliwości. Zbierają referencje, przygotowują dokumentację, odwiedzają urzędy. Nadal brakuje także funduszy na bilety dla wszystkich dzieci, trwają więc intensywne poszukiwania sponsorów. Spróbujemy szczęścia w Vodafone i u producentów oleju palmowego.


Read more...


 
<< First < Previous 1 2 3 4 Next > Last >>

Page 3 of 4

W naszych działaniach pragniemy inspirować do realizowania życiowych marzeń oraz pracy na rzecz wzajemnego poznawania, zbliżania, rozumienia i nawiązywania więzi między ludźmi różnorodnych kultur i tradycji. Każdego dnia i każdym małym krokiem możemy przyczyniać się do tego, by życie stawało się lepsze i szczęśliwsze.
Organizacja Pożytku Publicznego, OPP, Fundacja Freespirit, Freespirit Foundation, Fundacja Charytatywna, Organizacja Charytatywna, Charity Foundation, Pomoc, Fundacja, Charity, Help, 1% podatku, Wolontariat, Volunteering, Kinga Freespirit, Kinga Free Spirit, Malaika, Moree, Kinga Choszcz, Kolosy, Afryka, Ghana, Akra, Accra, Autostop, Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami