Warsztaty w bibliotece 12 - 16 grudnia 2011

       

Tragicznie niski poziom kształcenia jest jednym z większych problemów w Moree. Tu trudno o nauczyciela z kwalifikacjami. Ubogie szkółki zatrudniają za niewielkie pieniądze przeważnie chłopców po ukończeniu SHS ( Senior High School) o również niskim poziomie. Pamięciowe nauczanie, brak logicznego myślenia...Nauka czytania polega na głośnym powtarzaniu tekstu – zdanie po zdaniu. Matematyka, fizyka, geografia bez pomocy naukowych i bez podręczników...


Read more...


 

Akwaba ! 5 - 10 grudnia 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z długą listą spraw do załatwienia jestem ponownie w Ghanie. Biblioteka, Grupa Artystyczna i dzieci objęte patronatem to realizowane przez nas projekty w Moree. Tym razem w prezencie mam do biblioteki piekny album o 4 latach działalności Grupy Artystycznej z Moree. Umieściłam w nim mnóstwo zdjeć ( oj, selekcja nie była prosta ) i trochę informacji o najpopularniejszych festiwalach, tańcach i ich pochodzeniu oraz miejscach, które wspólnie i nie tylko odwiedziliśmy – Elmina, Cape Coast, Anomabu, Kete, Abutri Botanical Garden i Kakum National Park.


Read more...


 

AKWAABA ! Relacje z Moree 5 – 10 grudnia 2011

Z długą listą spraw do załatwienia jestem ponownie w Ghanie. Biblioteka, Grupa Artystyczna i dzieci objęte patronatem to realizowane przez nas projekty w Moree. Tym razem w prezencie mam do biblioteki piekny album o 4 latach działalności Grupy Artystycznej z Moree. Umieściłam w nim mnóstwo zdjeć ( oj, selekcja nie była prosta ) i trochę informacji o najpopularniejszych festiwalach, tańcach i ich pochodzeniu oraz miejscach, które wspólnie i nie tylko odwiedziliśmy – Elmina, Cape Coast, Anomabu, Kete, Abutri Botanical Garden i Kakum National Park.

 

Postanawiam zrobić niespodziankę i nie informuję o dokładnym dniu mojego przyjazdu do Moree. Pojawiam się w bibliotece w poniedziałek rano kilka minut przed godziną dziewiątą. Pati, która ubiega się tu o pracę właśnie zamiata co oznacza, że biblioteka została otwarta na czas. Z moją pomocą ruszają „wielkie porządki”. 


Read more...


 

Zespół Freespirit na konferencji krawców w Cape Coast 2-3 września 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z raportu trenera :

The participant of the conference really like the performance especially when the younger children came on stage to dance they clapped and gave them standing ovation for their performance.

The best dancers at the program are: Dorcas, Agnes, Beatrice, Mary Ackuah, Joana, Francisca, Dianna, Rebecca, Isaac and Felix

The best drummers are: Frank, Stephen, Emmanuel Akonsen and Emmanuel Quagreine.

Beatrice has really improve with her dance she was amazing and I therefore recommend that she should be added to the group that will be travelling for the summer festival 2012.

 

Z listu Moniki , z Akry :

… „ Generalnie, szkoda, bo wyszło inaczej niż miało być. Ben jak dzwonił to mówił, że dzieci wystąpią pierwszego i ostatniego dnia festiwalu w Cape Coast, czyli w czwartek i niedziele, wiec postanowiłyśmy pojechać z dziewczynami do Moree na weekend. Ale w sobotę rano, około 8, jak wyruszałyśmy z Akry, to Ben zadzwonił, abym szybko przyjechała bo dzieci właśnie występują i to ostatni występ , gdyż w końcu zamiast w czwartek i niedziele, to wystąpiły w piątek i sobotę.. .. oczywiście zanim pokonałyśmy tro tro korki w Akrze i potem Cape Coast (bo samochód popsuł się poprzedniej nocy) to dojechałam tam akurat po zakończonym występie. 


Read more...


 

Wystawa zdjęć w Tanobrzegu - 24 sierpnia - 19 września 2011

 


 

 

 


  

 

 

 

 

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna i Fundacja Freespirit zapraszają na wystawę fotograficzną " Moja Afryka ". Wernisaż odbył się 24 sierpnia. Spotkanie z gościem, Krystyną Choszcz - mamą Kingi, wspomnienie o Kindze, której podróżowanie było sensem życia oraz rozmowę o projektach Fundacji poprowadził Jakub Palacz.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację pobytu Zespołu z Ghany w Tarnobrzegu i regionie latem 2012. 

Treningi w Moree i występ w Alliance Francaise - lipiec 2011

     

Wydeptany placyk w pobliżu biblioteki to miejsce treningów Zespołu Freespirit. Opiekuje się nim od grudnia ubiegłego roku trener z Accry z grupy Djormo Dancers – Benjamin Borketey, w związku z tym treningi odbywają się z w formie cyklicznych spotkań – warsztatów taneczno- bębniarskich. Ostatnie warsztaty odbyły się w dniach 7- 12 lipca, a zakończyły 13 lipca występem w Alliance Francaise – jednym z najbardziej prestiżowych Centrum Kultury w Akrze. To już ich drugi tam występ. Bardzo mi się podobało, reszcie widzom też. :) - napisała w e-mailu Monika pracująca w Akrze.


Read more...


 

Kinga Aba - maj 2011

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Są takie wydarzenia po zaistnieniu których, dla ich uczestników nic już nigdy nie będzie takie samo jak było wcześniej – pisaliśmy 5 lat temu w preambule fundacyjnego statutu.

Spotkanie białej kobiety w przydrożnym barze i powrót z nią do rodzinnej miejscowości, rozpoczęcie nauki w szkole, nowe imię – Malaika - to wydarzenia co zmieniły życie 12-letniej Akuy. Choć wieku dokładnie nie można ustalić, to wiemy, że od tamtego momentu minęło już 5 lat. 12 maja Malaika zostaje mamą. Ma śliczną córeczkę. Podczas rodzinnej uroczystości zostaje jej nadane imię Kinga Aba. Aba -to tradycyjne imię dziecka urodzonego w czwartek. Życzę małej Abie, by otrzymała po Kindze również wytrwałość, energię do odkrywania świata i na zawsze miłość do Afryki. Dorośli uczestnicy ceremonii przekazują młodej mamie cenne rady i mądrości życiowe.


Read more...


 

Tradycyjne stroje i Anomabu Beach Resort – maj 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z zakupionej specjalnej trawy rafia i kozich skór w Art Centre w Akrze wykonujemy na tarasie biblioteki tradycyjne stroje. Dzieci z Zespołu chętnie pomagają. Nad oceanem w Moree zbierają muszelki i robią w nich dziurki. Dekorujemy nimi afrykańskie spódniczki. Z pomoca wujka Malaiki - Johna stroje powstają szybko.


Trening nad ładną plażą, gdzie podczas przerwy można już swobodnie wykapać się, pobawić czy poszaleć wśród kokosowych palm jest zawsze motywujący i daje dzieciom z Zespołu dużo radości. Choć z powodu braku turystów nie umawiamy się tym razem na występ nawet za małe honorarium to i tak zawsze, gdy tylko zabrzmią bębny zbiera się momentalnie grupa zainteresowanych. Oczywiście dzieciaki się podobają, a widownia dodaje energii. To jest okazją, by turyści powrócili z Ghany z afrykańskimi akcentami. Czyż nie wspaniałą pamiątką z wyjazdu do Afryki mogą być zdjęcia tańczących dzieci w tradycyjnych spódniczkach z rafii ?

    


 
<< First < Previous 1 2 3 4 Next > Last >>

Page 2 of 4

W naszych działaniach pragniemy inspirować do realizowania życiowych marzeń oraz pracy na rzecz wzajemnego poznawania, zbliżania, rozumienia i nawiązywania więzi między ludźmi różnorodnych kultur i tradycji. Każdego dnia i każdym małym krokiem możemy przyczyniać się do tego, by życie stawało się lepsze i szczęśliwsze.
Organizacja Pożytku Publicznego, OPP, Fundacja Freespirit, Freespirit Foundation, Fundacja Charytatywna, Organizacja Charytatywna, Charity Foundation, Pomoc, Fundacja, Charity, Help, 1% podatku, Wolontariat, Volunteering, Kinga Freespirit, Kinga Free Spirit, Malaika, Moree, Kinga Choszcz, Kolosy, Afryka, Ghana, Akra, Accra, Autostop, Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami