Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami...
KINGA FREESPIRIT
POLECANE KSIĄŻKI
Start Afryka Moree

Ghana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Informacje o Ghanie

Ghana jest położona w Afryce zachodniej nad Zatoką Gwinejską, sąsiaduje z Wybrzeżem Kości Słoniowej, Togo i Burkina Faso. Ghana to kraj o różnorodnym ukształtowaniu terenu i kalejdoskopem kulturalnych i historycznych atrakcji. Plaże, zamki, forty, parki narodowe, jezioro Volta... Ghana jest obecnie jednym z bezpieczniejszych krajów Afryki. Ghanijczycy wyróżniają się spontanicznością, życzliwością i gościnnością. Wszędzie, gdzie to możliwe leci głośna muzyka.

Jest widoczny pęd do rozwoju tego kraju, wpływ kultury europejskiej jak i zalew chińszczyzny. W sklepach mnóstwo sprowadzanych towarów, a na ulicach sprzedawane tanio europejskie używane ciuchy. Egzotyką dla nas jest sposób noszenia towarów „cały świat na głowie”, dzieci w chustach na plecach, zatłoczone do szczytów możliwości tro-tro i ogólnie radość życia co miesza się z tutejszą biedą. Jednak zaskoczyć mogą nas bogate uliczki, hotele i prywatne posiadłości jak w europejskich kurortach, pomalowane na jaskrawo domy, a nawet całe ulice reklamujących się sieci komórkowych,  a wzruszać napotykane na każdym kroku pracujące dzieci, koloryt afrykańskich materiałów i szkolnych mundurków.


Read more...


 

Moree

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

 

 

  

Moree to rybacka, pięknie położona miejscowość nad oceanem, 7,5 km na wschód od historycznego miasta Cape Coast w Ghanie. Miasteczko jest położone na pagórkowatym terenie, w związku z panującym tu wilgotnym klimatem jest zielono przez cały rok, choć w samym Moree jest jej niewiele.

Jest tu około 30 tys. mieszkańców, z czego około 90 % żyje z rybołówstwa. Brak odpowiednich nabrzeżny i infrastruktury, zmniejszająca się z roku na rok ilość ryb jest powodem wyjątkowo trudnej sytuacji mieszkańców.

Wędzarnie są prawie na każdej uliczce, bo te są wykorzystane na gliniane konstrukcje służące do wędzenia ryb. Dookoła toczy się życie i uliczki stają się już nieprzejezdne. Czym bliżej oceanu zabudowa coraz ciaśniejsza. W sezonie połowowym nad Moree unosi się smog. Na okolicznych wzgórzach porozpoczynane budowle domów, z reguły ghanijczyków pracujących w Europie. Nad brzegiem oceanu malowniczy widok rybackich łodzi, a na wzgórzu – ruiny starego fortu - pozostałość kolonializmu...  


Read more...


 

O problemach Moree opowiada Starszyzna plemienna

Na spotkanie ze „starszyzną plemienną”, a raczej starszymi, doświadczonymi i wpływowymi mieszkańcami Moree, przyszedł nawet król. Królem nazywają tutaj pewnego pana Nanę, który to został kiedyś wybrany na to zaszczytne stanowisko przez radę i zgromadzenie społeczności miasteczka. Ani nie jest duchownym ,ani w sumie politykiem, ani chyba strasznie bogaty, ale za to „King” więc jest traktowany z należytym respektem. Posiada więc król specjalną szablę, która jest w Ghanie symbolem władzy. Szabla z pozłacaną rękojeścią, tępa, a w jej klindze niewielkie otwory.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na spotkaniu poruszyliśmy sprawy fundacyjne. Nasi szanowni goście wypowiedzieli się natomiast na temat istniejących w Moree problemów, jak i sposobów na ich rozwiązanie – widzianych ich oczyma.

Mówił więc ktoś: „Widzicie, że drogi w Moree ulegają rozpadowi. Edukacja jest dobra, najważniejsza, ale jeśli w porze deszczowej drogi zamienią się w bagno, to dzieci nie pójdą do szkół, nie mogą się przez nie przedzierać.


Read more...


 

O Moree opowiadają miejscowi nauczyciele

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Ghanie co 10 lat jest przeprowadzany spis powszechny. Nie jest to jednak zbyt szczegółowe badanie. Przykładowe pytania dotyczą liczby osób mieszkających w jednym pomieszczeniu (w Moree średnio jest to 6 osób na pokój, często jednak zdarza się, że jedną izbę zamieszkuje nawet 12 osób), miejsca, gdzie wyrzucane są śmieci (najczęściej spotykana odpowiedź to plaża), dostępności toalet (wielu mieszkańców Moree korzysta z …. morza), ilości i składu codziennych posiłków (nierzadko jest to tylko jeden posiłek dziennie).


Nieciekawa sytuacja mieszkańców Moree w dużej mierze wynika z braku umiejętności planowania. Oszczędzanie nie jest powszechne, ludzie wydają na bieżąco swoje zarobki, co wiąże się to także z filozofią, iż darami od Boga należy się dzielić z innymi.


Read more...


 

O Moree opowiadają wolontariusze - Kris i Anka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Moree

Tak, to jest Afryka, którą sobie wyobrażałam. I stopniowanie wcale nie pomogło pozbyć sie pierwszego szoku. Duża wioska, a raczej miasteczko, ciasne, budynek na budynku, dzieciaki wałęsające sie w swoich lumpeksowaskich, za duzych, brudbych ciuszkach, w towarzystwie sióstr, braci, wszedobylskich kóz, i reszty zabidzonego inwentarza. Nierówne drogi z czerwono gliniastej ziemi, poprzecinane kanałami, śmieci walajace się wszędzie, gdzie tylko rzucić okiem, straganiki z kilku niedbale zbitych desek oferujace lokalne jedzenie. I ten koloryt. Słońce, którego żar przyćmiewa pomalowane mury domów, wędzarni ulepionych z gliny. Drgajace powietrze rozmazuje te wielką przestrzeń zabudowań, stopiona za horyzont oceanem.


Read more...


 

Impact of international fishing

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

During the last decades, fishing activities have increased in the coasts of Western African countries. The uncontrolled exploitation of the coastal resources and the use of aggressive fishing methods have impacted on the environment and, as a consequence, on the local economy of the fishermen communities. In this paper we present a study of the impact of the massive fishing on a Ghanian fishermen town situated on the region of Cape Coast, Moree. The study was performed after interviewing 25 families, and 5 different groups of fishermen.


Read more...


 
I TY MOŻESZ POMÓC      


Konto w banku WBK
PLN - 46 1090 1098 0000 0001 0630 2890

W naszych działaniach pragniemy inspirować do realizowania życiowych marzeń oraz pracy na rzecz wzajemnego poznawania, zbliżania, rozumienia i nawiązywania więzi między ludźmi różnorodnych kultur i tradycji. Każdego dnia i każdym małym krokiem możemy przyczyniać się do tego, by życie stawało się lepsze i szczęśliwsze.
Organizacja Pożytku Publicznego, OPP, Fundacja Freespirit, Freespirit Foundation, Fundacja Charytatywna, Organizacja Charytatywna, Charity Foundation, Pomoc, Fundacja, Charity, Help, 1% podatku, Wolontariat, Volunteering, Kinga Freespirit, Kinga Free Spirit, Malaika, Moree, Kinga Choszcz, Kolosy, Afryka, Ghana, Akra, Accra, Autostop, Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami