Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami...
KINGA FREESPIRIT
POLECANE KSIĄŻKI
Start Afryka Dzieci

Dzieci w Moree

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie wiadomo dokładnie ile jest dzieci w Moree, bo większość jest nie zarejestrowana i nie posiada aktu urodzenia. Właściwie w Moree to prawie żadne. Wiele dzieci ma inne nazwiska niż jego rodzice. Sporo dzieci ma europejskie imiona, drugie zaś imię lokalne. Dokładnie też nie znana jest pisownia nazwiska, a czasami też imienia. Jeśli dziecko zostaje zapisane do szkoły to nauczyciel zapisuje tak jak uważa, kolejny może zapisać inaczej. Podobnie jest z wiekiem dziecka. Z reguły określa wiek dziecka nauczyciel lub pielęgniarka „na oko” wystawiająca kartę medyczną w miejscowym szpitalu . Tylko nieliczni rodzice pamiętają, kiedy dziecko się urodziło. Trudno się dziwić. Rodzice, którzy mają liczne potomstwo, którzy nigdy nie chodzili do szkoły, nie przywiązujący wagi do kalendarza i mijanego czasu, nie znają roku urodzenia ich dziecka. Kojarzą czasami to wydarzenie z czymś konkretnym, co wówczas się wydarzyło, znają kolejność z jaką dzieci przychodziły na świat. Lokalne imię powie nam w jakim dniu tygodnia dziecko przyszło na świat.


Read more...


 

Dziecko to pieniądz

Dziecko to pieniądz - tak mówią miejscowi, mieszkańcy Moree. Dziecko trzeba nakarmić, szkoła też kosztuje. Gdy nie ma ryb, nie ma pieniędzy, a gdy ryby są to dzieci są potrzebne do pomocy.

Dziecko 10-12– letnie jest już w odpowiednim wieku do pracy zarobkowej. Dziewczynki muszą pomagać w gospodarstwie domowym, ich obowiązkiem jest dostarczenie wody, zmywanie, opiekują się młodszym rodzeństwem, zajmują drobnym handlem na przydomowych straganikach skleconych z kilku desek lub prowadzą handel obnośny nosząc sklep na własnej głowie. Pomagają w przetwórstwie ryb, pilnują przydomowych wędzarni. Chłopcy są przyuczani do wykonywania w przyszłości pracy rybaka, więc towarzyszą dorosłym i pomagają we wszelkich pracach na lądzie , pracach związanych z przygotowaniem do połowu i koniecznych po powrocie rybaków z połowów. Pomagają też w nielicznych warsztatach, np. stolarskich.

W Moree widać pracujące dzieci wszędzie. Te co nie chodzą do szkoły pracują przez cały dzień, inne pomagają rodzicom po szkole, często też przed wyjściem do szkoły muszą do domu dostarczyć wodę, zamieść obejście, umyć młodsze rodzeństwo. Dzieci od najmłodszych lat towarzyszą rodzicom czy starszemu rodzeństwo w domowych pracach.


Read more...


 

Kayayei

Każdego miesiąca kilkaset dziewcząt z północnej części Ghany przybywa do większych miast Ghany takich jak Akra i Kumasi by zostać – kayayei , wykonywać pracę tragarza na bazarach, przenosić towary na własnych głowach. Zwabione opowieściami o dużych miastach i nadzieją na lepsze tam życie dziewczęta uciekają od własnych zubożałych rodzin.

Szybko się okazuje, że rzeczywistość wygląda inaczej niż opowieści i obietnice pośredników sprowadzających do miast dorastające dziewczynki. Nie mają dostępu do szkolnej edukacji lub jej tylko namiastkę. Głównie są masowo wykorzystywane do niewykwalifikowanej pracy, często nie otrzymują obiecanej zapłaty za pracę. Mieszkają w ciężkich warunkach na bazarach, wystawione na prostytucję za co dostają drobne pieniądze na życie. Czasami uda im się przekazać coś rodzinie za pośrednictwem osób, które zajmują się werbowaniem młodych dziewczyn do pracy jako kayayei. Pracując przez cały dzień zdarza się, że uda im się zarobić nawet 2$. W Akrze na bazarach jest takich nastoletnich dziewczynek pełno, są pod opieką pośredników „ miejscowej mafii ” zajmującej się sprowadzaniem kayaei i czerpaniem głównych zysków z ich pracy. 


 

Nad jeziorem Wolta

Jezioro Wolta to największy sztuczny zbiornik na świecie. Został utworzony na rzece Wolta i zajmuje duży obszar w południowej Ghanie. Woda zatrzymana w tym zbiorniku używana jest do nawadniania pól, regulowania poziomu rzeki Wolta i generowania siły hydroelektrycznej, wspomagającej przemysł aluminiowy w Ghanie.

Jezioro Wolta ciągnie się kilkaset kilometrów, czym bardziej na północ tym regiony uboższe. Tu jest więcej rybaków i również więcej pracujących dzieci. Ruch tu spory, ale przede wszystkim dlatego, że jezioro jest jedynym źródłem wody dla mieszkańców tej okolicy. Dostarczeniem wody do domu zajmują się przede wszystkim dzieci.

 

 

 

 

 

  

Nawet kilkuletnie dzieci dźwigają naczynia z wodą , w większości tak ciężkie, że nie mogą sami ich udźwignąć i ustawić odpowiednio na głowie. Wielkość naczyń – kanistrów, wiader , misek jest nie zawsze uzależniona od wieku, tu nikt nie wraca do domu bez wody. Starsze pomagają, czasami kilkoro podnosi wiadro do góry i stawia na głowie malucha.


Read more...


 
I TY MOŻESZ POMÓC      


Konto w banku WBK
PLN - 46 1090 1098 0000 0001 0630 2890

W naszych działaniach pragniemy inspirować do realizowania życiowych marzeń oraz pracy na rzecz wzajemnego poznawania, zbliżania, rozumienia i nawiązywania więzi między ludźmi różnorodnych kultur i tradycji. Każdego dnia i każdym małym krokiem możemy przyczyniać się do tego, by życie stawało się lepsze i szczęśliwsze.
Organizacja Pożytku Publicznego, OPP, Fundacja Freespirit, Freespirit Foundation, Fundacja Charytatywna, Organizacja Charytatywna, Charity Foundation, Pomoc, Fundacja, Charity, Help, 1% podatku, Wolontariat, Volunteering, Kinga Freespirit, Kinga Free Spirit, Malaika, Moree, Kinga Choszcz, Kolosy, Afryka, Ghana, Akra, Accra, Autostop, Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami