Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami...
KINGA FREESPIRIT
POLECANE KSIĄŻKI

Głośniej, bogaciej … kosztowna tradycja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pogrzeb w Ghanie to duża i kosztowna ceremonia. Tradycyjnie trwa trzy dni. Rząd nawołuje do zmiany tego zwyczaju prowadzącego często do dużego zadłużenia. No ale większość chciałaby „pokazać” się przed licznymi sąsiadami, więc rodzina zbiera fundusze przez kilka miesięcy. Kupuje kosztowną trumnę. Wynajmuje namioty chroniące przed słońcem, plastikowe krzesła, sprzęt grający lub zespół , wzmacniacze, bo w Ghanie czym głośniej tym lepiej. Na pogrzebach występują też zespoły tradycyjne tak jak to było od tysięcy lat. Kolorem obowiązującym jest czerwony lub brązowy i czarny, a kolejnego dnia biały z czarnymi wzorami. Tu każdy wzór ma swoja symbolikę – jak obrazkowe pismo. Gości trzeba poczęstować, więc w gotowanie angażuje się rodzina i najbliżsi sąsiedzi. Wielkie gotowanie to już święto. Podczas pogrzebu zbiera się datki, ale zazwyczaj zwróci się tylko niewielka część kosztów i rodzina pozostaje z długami. 


 

Warsztaty taneczne w Akumapa Village – kwiecień 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przerwę międzysemestralną Zespół Freespirit spędził w Elmninie. Akumapa Village, miejscu gdzie jest scena i powiew od oceanu jest ulubionym miejscem dzieci z Moree. Zespół wykorzystał tu czas na naukę kilku nowych tańców i nagrywanie materiału do płyty CD z tańcami. By całość była ciekawsza tańce nagrywaliśmy w rożnych miejscach. W Stamble Inn – beach lodge, na tle tradycyjnych afrykańskich domków, na bazarze w Elminie, przy rybackim nabrzeżu i na dziedzińcu Elmina Castle. Ferie w Akumapa to też wiele czynności codziennych – zakupy, przygotowywanie posiłków, zmywanie, pranie, prace porządkowe.

Oczywiście był też czas na rozrywkę – kąpiel w basenie Coconut Grove Resort, wieczorne oglądanie filmów wyświetlanych z projektora na prześcieradło, mecz piłki nożnej... Dziękujemy za finansowe wsparcie. 


 

Każda historia ma swój początek…a koniec nowym początkiem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzyskanie miejsca na bibliotekę w Moree jak się okazało stało się niemożliwe. Nie ma w tej miejscowości innego budynku, który mógłby być przeznaczony na ten cel. Szkoda, że jest tu poparcie dla niezliczonej już ilości kościołów, a nie ma miejsca na książki, na dom kultury dla dzieci i młodzieży. Podjęliśmy decyzje o wyprowadzce z Moree. Rodzice dzieci grupy artystycznej z żalem przyjęli tę wiadomość, ale nie mamy takich mocy, by decyzję odmienić. Chciano nam znów przekazać kawałek ziemi na budowę biblioteki, ale nie bez powodu polskie stare przysłowie mówi „ do trzech razy sztuka” . W 2008 ruszyła działalność biblioteki przy katolickim kościele. Kilka miesięcy po wykończeniu budynku przez Fundację kościół budynek zabrał (ma teraz garaże ) 2009 – 20012 wynajmujemy pół domu za inwestycję dokończenia budowy. W 2013 otrzymujemy budynek po starej poczcie. Teraz planowana jest tam agencja ubezpieczeniowa, więc pakujemy wszystko i przewozimy do Elminy. Szkolne podręczniki przekazujemy jednej ze szkół w Elminie.


 

Zamiast książek – ubezpieczenia i kościoły - styczeń 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Budynek po nieczynnej poczcie, w którym przez kilka lat funkcjonowała w Moree biblioteka zostaje przeznaczony na Ghana Insurance Campany. Od Moree Urban Consul dostajemy małe pomieszczenie, gdzie przenosimy wszystkie książki i wyposażenie trzech bibliotecznych pomieszczeń, bębny i stroje. Nie bierzemy pod uwagę kolejnej adaptacji jakiejś niedokończonej budowy. Zastanawiamy się co dalej...


 

Nie zawsze plany i marzenia się spełniają

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiele miesięcy przygotowań i intensywnych treningów, by zaprezentować w Polsce nowy program, ciekawszy, lepszy niż w ubiegłych latach. Adelaide, siostra bliźniaczek wprost fantastyczna, a przeciąga się już o kolejny miesiąc wystawienie dla niej aktu urodzenia... rozwiązujemy problemy, o których w europejskich warunkach nawet byśmy nie pomyśleli, że takie mogą być. Stos dokumentacji, ekspresowe wyrobienie dwóch paszportów też wymaga realizacji odpowiedniego planu. Wybór reprezentacji zawsze wiąże się z emocjami dla dzieci i ich rodziców. Kto będzie tym szczęśliwcem ? Pokonujemy kolejne schody. Grupa bardzo dobrze przygotowana do interview w Niderlandzkiej Ambasadzie jedzie do Accry.


Read more...


 

Freespirit na Zamku w Cape Coast - 18 maja 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cape Coast to stolica Centralnego Regionu Ghany, miasto położone nad oceanem. Zamek Cape Coast zbudowany przez Portugalczyków przypomina o jednym z najbardziej ponurych rozdziałów historii. Później przejęty przez Brytyjczyków był centrum logistycznym do działań na Złotym Wybrzeżu, głównie łapania i transportu niewolników. W lochach tej budowli, w tragicznych warunkach przetrzymywano niewolników przed podróżą przez ocean. Przez osławione "drzwi bez powrotu" przeszły miliony osób, które miały budować dobrobyt Nowego Świata. Dziś zamki i forty rozrzucone wzdłuż 500 km wybrzeża ściągają turystów do Ghany. Możliwość występu na zamku dla Zespołu Freespirit ma zawsze szczególne znaczenie. 

Zagrać, zatańczyć, naprawić djembe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miejsce położone nad samym oceanem odwiedzane przez wielu zagranicznych gości przyjeżdżających do Cape Coast to restauracja w Oasis Beach Resort. Można spotkać tu wolontariuszy, podróżników i turystów. Plaża otwarta dla wszystkich jest ciekawym miejscem obserwowania pracy rybaków, wyciągania sieci, od dzieci noszących na głowach małe sklepiki można kupić lokalne owoce, słodycze, pitną wodę. Restauracja oferuje nie tylko lokalne jedzenie, ale nawet wybór w pizzach. Na scenie w weekendy miejscowe zespoły prezentują afrykańskie tańce i grają na bębnach, między innymi Zespół Freespirit.


Read more...


 

Lato z Zespołem Freespirit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W tym roku Zespół FREESPIRIT, młodzi artyści z Ghany otrzymali zaproszenia do udziału w dwóch międzynarodowych festiwalach i innych kulturalnych wydarzeniach. Program pobytu w Polsce:

  1. IV Narodowy Kongres Misjonarzy „ Station for children” - Warszawa 13-15 czerwca

  2. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal „ Kids Fun Folk 2015 ” - Poznań 16 – 21 czerwca

  3. Afrykański Tydzień w Choszcznie 22- 28 czerwca

  4. Lato w Gdańsku „ Poza Horyzonty ” - 29 czerwca- 19 lipca

  5. Międzynarodowe Dni Folkloru „Warmia 2015 ” - Olsztyn 20-27 lipca

  6. Days of the Historical Heritage – Gmina Kozłowo 28 lipca- 2 sierpnia

Organizatorzy pokrywają koszty zakwaterowania, wyżywienia, zapewniają transport podczas pobytu w Polsce i odbiór z lotniska. Czynimy przygotowania. Zespół Freespirit trenuje, by zaprezentować polskiej widowni ponad 20 koncertów i przeprowadzić warsztaty afrykańskiego tańca i gry na bębnach. Będzie dużo współpracy z polską młodzieżą i dziećmi. Zapowiada się wyjatkowe lato z afrykańskimi rytmami. 


 

<< First < Previous 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > Last >>

Page 2 of 12

I TY MOŻESZ POMÓC      


Konto w banku WBK
PLN - 46 1090 1098 0000 0001 0630 2890

W naszych działaniach pragniemy inspirować do realizowania życiowych marzeń oraz pracy na rzecz wzajemnego poznawania, zbliżania, rozumienia i nawiązywania więzi między ludźmi różnorodnych kultur i tradycji. Każdego dnia i każdym małym krokiem możemy przyczyniać się do tego, by życie stawało się lepsze i szczęśliwsze.
Organizacja Pożytku Publicznego, OPP, Fundacja Freespirit, Freespirit Foundation, Fundacja Charytatywna, Organizacja Charytatywna, Charity Foundation, Pomoc, Fundacja, Charity, Help, 1% podatku, Wolontariat, Volunteering, Kinga Freespirit, Kinga Free Spirit, Malaika, Moree, Kinga Choszcz, Kolosy, Afryka, Ghana, Akra, Accra, Autostop, Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami