Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami...
KINGA FREESPIRIT
POLECANE KSIĄŻKI
Start Projekty Freespirit Art Group

Freespirit Art Group

Freespirit Art Group

Zespół Artystyczny Freespirit

Afryka to różnorodność tradycji, wierzeń, sztuki. W obliczu ekspansji kultury zachodu ważne jest, aby zachować ducha tego miejsca. Założyliśmy w Moree Zespół Freesprit. Dzieci i młodzież wspierane przez fundację uczą się tradycyjnych tańców, gry na bębnach i szerzą kulturę wśród lokalnej społeczności jak i niosą w świat poprzez udział w festiwalach, których koloryt przyciąga turystów z różnych kontynentów. Grupa wystąpiła również podczas 2nd International Conference African Culture and Development w Akrze. Kultywowanie afrykańskiej kultury to jedna z dróg, która powinna prowadzić do rozwoju obecnie wciąż dramatycznie ubogich krajów.

 

Festival w Moree

 

Festiwale

Festiwale są częścią bogatej kultury i tradycji ghanijskiej. Odbywają się w różnych porach roku i regionach. Odkrywają i przekazują bogatą historię i wierzenia. Poświęcone są złożeniem hołdu przodkom, podziękowaniem bogom za zbiory, wypraszają łaski , ukazują typowe aspekty życia, są apelem o wsparcie. Łagodzą konflikty, łączą społeczności i motywują do powrotów tych co kiedyś wyjechali. Pełne koloru i uroku przyciągają miejscowych i turystów. To wyjątkowo atrakcyjny aspekt kultury tego kraju.

 


Poniżej możesz przeczytać i zobaczyć jak tworzyła się i rozwija Freespirit Art Group.


 

Afrykańskie słońce i energia na Folkowej Górze 29 lipca - 3 sierpnia 2013

 

 

 

 

 

 

 

 

Następny etap podróży biegnie przez Kraków do Zielonej Góry na Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Dzieci z Moree w kolorowych ghanijskich ubraniach, ręcznie wyrabianych batikach pokonują kolejne kilometry niosąc uśmiech, dużo emocji i radość, prezentują swoją kulturę w Niesulicach, Żarach, Niepołomicach i Zielonej Górze. Dźwięki afrykańskich rytmów przyciągały jak magnes publiczność na wszystkich koncertach „ Folkowej Góry” .                             To był kolejny fantastyczny, kolorowy tydzień – Serbia, Litwa, Ukraina, Turcja,Ghana i Polska zaprezentowały niezwykłą eksplozję tradycji, śpiewu, tańca i kostiumów. Koncert Galowy prowadził, dobrze znany już naszym dzieciom z Nowego Sącza pan Józef Broda, który uczył je grania na listku i piosenki „ Życie rzeką , życie ptakiem,czas nam daje , czas odbiera … ” Nasi mali artyści zaczarowali region lubuski - mówiła na zakończenie festiwalu marszałek Elżbieta Polak - Wasza otwartość i ciężka praca jest imponująca.


 

Ghana zachwyciła na Święcie Dzieci Gór 21- 28 lipca 2013

 

 

 

 

 

 

 

 

Trzy lata czekał Nowy Sącz na Zespół z Ghany. by nie zabrakło kultury Afryki na Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych. XXI Festiwal rozpoczął się paradą trzynastu zespołów i wieczornym Koncertem Inauguracyjnym na Rynku Nowego Sącza. Każdy kolejny dzień był pokazem pary kamrackich Zespołów uczestniczących w Dniach Narodowych. Dzień Afrykańsko-Ukraińsko-Żywiecki , czyli występy Freespirit, Zespołu Gorgany i Hulajników zamykał już prawie festiwal. Koncert Finałowy tak jak i inne dni wypełnił widownię sympatykami folkloru. Dzieci z Moree pokazały to co u nich najpiękniejsze – radość , energię, koloryt i spontaniczność. „Ghana zachwyciła na Święcie Dzieci Gór ”- pisały lokalne gazety. Zakwaterowanie kamrackich drużyn w jednym wczasowym ośrodku w domkach pod lasem było dopełnieniem profesjonalnej organizacji festiwalu. A to umożliwiło wspólne spędzanie wolnego czasu i zawieranie przyjaźni, które mogą przetrwać lata. 


 

Zespół Freespirit na festiwalu Dzieci Świata 11-17 lipca 2013

 

 

 

 

 

 

 

Po trzech latach starań Fundacji i festiwalowych organizatorów 13 osób z Ghany uzyskuje wizy Schengen, by wziąć udział w festiwalach. Oczekiwana od dawna wiadomość stała się ogromnym wyzwaniem. 12 bębnów, dwie duże torby z kostiumami, skrzynka afrykańskich korali, osobiste walizki i rozpoczyna się wymarzona podróż do Europy. Moree – Kumasi – Oagadougu, bo stąd by koszty podróży były jak najniższe leci nasz Zespół do Paryża. Wspólna podróż z lotniska Orly do Saint Maixent L'Ecole z Kolumbijskim Zespołem jest wpadnięciem w festiwalową atmosferę od pierwszych chwil we Francji. Dzieci z Norwegii, Kolumbii i Chin stały się ulubieńcami tych z Moree. Wspólne spędzony czas na wycieczkach, wzajemnej nauce tańców i w wolnych chwilach sprawiał największą przyjemność. Rumunia, Hiszpania, Francja i Rosja dodają kolorytu. Program festiwalu Dzieci Świata wypełniony do późnych godzin nocnych. Festiwalowy tydzień kończy Koncert Galowy i przychodzi czas pożegnania z nowymi przyjaciółmi i rodzinami .                    


 

New Year's Performances at Anomabo - 31.12.2012 - 01.01.2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

On 31st December the Freespirit Art Group went to Anomabo Beach Resort to give New Year's Performances. Coach Ben from Accra, librarian Geatan, three volunteers from Poland : Kuba, Iwona and Ingrid met together to make plans for the trip.


Read more...


 

Fetu Afahye – Durbar of Chiefs - 1 września 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Główny dzień Fetu Afahye, Durbar of Chiefs, odbywa się corocznie w pierwszą sobotę września. Dwugodzinna uliczna parada ulicami Cape Coast kończy się uroczystością w Victoria Park. Czas oczekiwania na pojawienie się uczestników parady, kolorowych grup na czele z chiefem Cape Coast wypełnia Zespół Freespirit. Pojawienie się policji na białych motocyklach, honorowej eskorty prezydenta, przerywa występ. Przejście prezydenta Johna Mahama placem Victoria, powitanie kilkutysięcznej widowni to ekscytująca chwila nie tylko dla naszych dzieci.


Read more...


 

Fetu Afahye – Konkurs gotowania – 30 sierpnia 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Banku z zupą palmową, fufu, yam, przeróżne sosy (stew) z lokalnymi przyprawami, ryż ... Konkurs gotowania dla niewidomych w Osten Garden to jedno z interesujących festiwalowych wydarzeń w Cape Coast. Zadaniem Zespołu Freespirit jest przyciągnąć widownię afrykańskimi rytmami rozlegającymi się daleko oraz uatrakcyjnić czas oczekiwania na poczęstunek i werdykt jury. Dzieci z grupy artystycznej otrzymują wiele podziękowań i również w jednorazowych pojemniczkach banku, lokalną ulubioną potrawę, i jedząc ze smakiem podziwiają tych, co gotowali.


 

Fetu Afahye – Youth Day – 27 sierpnia 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pełne kolorystyki festiwale przyciągają turystów z rożnych stron świata do Ghany. Fetu Afahye organizowany corocznie na przełomie sierpnia i września jest jednym z najważniejszych festiwali w Centralnym Regionie Ghany. W tym roku, ze względu na niedawną śmierć prezydenta, kolor złoty zamieniono na czerwony i czarny – kolory żałoby, ograniczono też imprezy powiązane z głośną muzyką i ulicznymi zabawami. Otwarcie festiwalu w Emintsimadze Palace było spokojne i - pomijając nasze bębny - ciche. Do Pałacu nie przybyło wielu spodziewanych gości, ale między innymi ważnymi osobistościami była obecna Queen Mother of Cape Coast, na zaproszenie której Zespół Freespirit wziął udział w festiwalu. Dzieci wystąpiły w ghanijskich kolorach, zatańczyły też w tradycyjnym kente i spódniczkach z rafii. Po występie otrzymaliśmy propozycję uświetnienia jednej z imprez festiwalowych - konkursu gotowania dla niewidomych. Dzieci z entuzjazmem przyjęły wiadomość o ponownym przyjeździe do Cape Coast.  


 
<< First < Previous 1 2 3 4 5 6 7 Next > Last >>

I TY MOŻESZ POMÓC      


Konto w banku WBK
PLN - 46 1090 1098 0000 0001 0630 2890

W naszych działaniach pragniemy inspirować do realizowania życiowych marzeń oraz pracy na rzecz wzajemnego poznawania, zbliżania, rozumienia i nawiązywania więzi między ludźmi różnorodnych kultur i tradycji. Każdego dnia i każdym małym krokiem możemy przyczyniać się do tego, by życie stawało się lepsze i szczęśliwsze.
Organizacja Pożytku Publicznego, OPP, Fundacja Freespirit, Freespirit Foundation, Fundacja Charytatywna, Organizacja Charytatywna, Charity Foundation, Pomoc, Fundacja, Charity, Help, 1% podatku, Wolontariat, Volunteering, Kinga Freespirit, Kinga Free Spirit, Malaika, Moree, Kinga Choszcz, Kolosy, Afryka, Ghana, Akra, Accra, Autostop, Najważniejsze rzeczy w życiu nie są wcale rzeczami